ODRŽANA EUROPSKA NOĆ BEZ NESREĆA (20.10.2012.)

Uspješno provedena akcija 'Responsible Young Driver' u organizaciji naše Udruge i OIKON-a. Iste večeri priključili smo se radu 600 volontera u više od 200 noćnih klubova diljem zemalja EU

U subotu 20. listopada 2012., prvi put u Hrvatskoj održana je akcija 'Europska noć bez nesreća 2012.' čiji su organizator bili naša Udruga 'Sigurnost u prometu' i OIKONinstitut za primijenjenu ekologiju. Akcija se provodila s ciljem podizanja razine svijesti i odgovornosti mladih vozača o važnosti vožnje prema propisima s posebnim naglaskom na štetnost i pogibeljnost vožnje pod utjecajem alkohola, droga i medikamenata koji imaju štetni utjecaj na vožnju, o čemu smo već opširno pisali na linku EUROPSKA NOĆ BEZ ALKOHOLA.Prije početka akcije u caffe-baru Rondo u Zagrebu: dr. Željko Marušić (v.d. predsjednik udruge SUP), dr. sc. Zdravko Špirić (ravnatelj OIKON) i Georg - Davor Lisicin, dipl.ing.prometa (tajnik SUP) - (s lijeva na desno)

Možemo se pohvaliti kako je postavljeni cilj akcije u potpunosti ispunjen. 'Europska noć bez nesreća', provodila se pod pokroviteljstvom 'Europskog foruma mladih', organizacije 'Odgovorni mladi vozači' (Rensponsible young drivers - RYD), a u organizaciji udruge 'Sigurnost u prometu' i Instituta za primijenjenu ekologiju OIKON. Mjesto odvijanja akcije bilo je od 20 sati u caffe-baru Rondo u Zagrebu, Markuševec, Trg svetog Šimuna bb (kod crkve). Treba istaknuti kako se akcija istodobno provodila u više od 200 noćnih klubova sa 600 volontera diljem Europe.


'Europska noć bez nesreća', provodila se pod pokroviteljstvom 'Europskog foruma mladih', organizacije 'Odgovorni mladi vozači' (Rensponsible young drivers - RYD), a u organizaciji udruge 'Sigurnost u prometu' i Instituta za primijenjenu ekologiju OIKON

Koncept ove akcije je jednostavan, slobodan, i na dobrovoljnoj bazi. Akcija se provodila na način da je ekipa volontera na ulazu u noćni bar zaustavljala grupe posjetitelja i nudila  dragovoljno sudjelovanje u aktivnosti. Grupa je odredila jednog člana grupe koji pristaje da tu noć ne konzumira alkohol i da bude vozač (designated driver) na povratku grupe kući. Odabrani vozač dobio je posebno obilježje radi lakše prepoznatljivosti. U slučaju da se ustanovilo da odabrani vozač uistinu nije konzumirao alkohol (alko testiranje) nagrađen je malim poklonom. U slučaju da je odabrani vozač ipak bio pod utjecanjem alkohola sugerirano mu je da ne sjeda za upravljač.


Alkotestiranje izabranog vozača grupe (designated driver) na povratku grupe kući prošlo je u zabavnoj i opuštenoj atmosferi

Europska noć bez nesreća je prvi put održana 1995. godine u Belgiji, a ove godine i prvi put u Hrvatskoj. Dobro ekipirani suradnici nailazili su na maksimalnu susretljivost gostiju i nije bilo posjetitelja noćnog kluba koji je odbio uključiti se u akciju. Kada su prvi gosti napuštali noćni klub, prije izlaska podvrgnuti su alko-testu, te nagrađeni prigodnim poklonom. Akcija je u potpunosti uspjela, a i policijska kontrola koja se smjestila u blizini noćnog kluba ostala je kratkih rukava i bez 'ulovljenih' vozača koji su vozilom upravljali pod utjecajem alkohola, što je samo potvrda uspješnosti akcije koju smo proveli.

Udruga SUP